2013. október 28., hétfő

Dosztojevszkij: Bűn és bűnhődés

-elemzés-

   A regény főhőse Raszkolnyikov, egyetemi hallgató. Pénzhiány miatt abba kellett hagynia tanulmányait, és hogy mielőbb pénzhez jusson, azt tervezi, megöli Aljona Ivanovnát, az uzsorásasszonyt.

   A gyilkosság előtt egy hónappal kitervelt mindent, azonban nem ment minden úgy, ahogy Raszkolnyikov várta: Lizaveta, Aljona Ivanovna húga előbb hazaért mint kellett volna, így a diáknak muszáj volt őt is megülni, hogy ki tudjon jutni a lakásból.A gyilkosság elkövetése után sem lehet nyugta a főhősnek, mivel anyja és húga bejelentik hogy Pétervárra látogatnak.A családtagjai természetesen észreveszik Raszkolnyikov különös viselkedését, ráadásul az utóbbi időben a diák egészsége is megromlott, és anyja állandóan aggódik állapota miatt.

   Raszkolnyikov összeismerkedik Szonyával, az utcalánnyal, aki saját magát áldozta fel családjáért. Végül Raszkolnyikov enged a nyomásnak és feladja magát. Szibériába kerül, 8 év fogságra ítélik.
Annak ellenére hogy a regény címében benne van a bűn és a bűnhődés is, csak az első részben olvashatunk a gyilkosság előkészületeiről, az előzményekről, és magáról a gyilkosságról. Az összes többi részben az író a következményeket írja le, és itt már az idő múlását sem tudjuk nyomon követni, nincsenek egymástól elválasztva a napok. Ez a tartalmi elosztás arra utal hogy a bűn elkövetéséhez nem kell annyi lelki erő és önuralom, mint a következmények elviseléséhez. Az embernek a bűntudattal kell megbirkóznia, és az a legnagyobb feladat.

   Raszkolnyikovnak semmilyen személyes indítéka nem volt hogy megölje az öregasszonyt, de mégis hidegvérrel intézte el áldozatát. Egyik oka az volt, hogy ki akart törni a nyomorúságos életmódból, rendbe akarta hozni az életét - ami érthető, mivel egy szűk kis szobában lakott, aminek a lakbérét sem tudta rendszeresen fizetni. Azonban a fő indíték az volt, hogy fényt akart deríteni rá, hogy az elmélete kiállja-e a valóság próbáját, ezért magán kísérletezett.Többször is járt az uzsorásasszonynál, és gyűlöletet érzett iránta, vagy talán még rosszabbat: úgy gondolta, a nő kártékony a társadalomra nézve, és nem érdemli meg az életet. Szerinte jobb az, ha megöli és ezzel sok ember javát szolgálja, mintha az asszony tovább élne és élősködne a város lakóin. Ezek a gondolatok valószínűleg egy idő után elfelejtődtek volna, ám közvetlenül azután hogy a főhős az uzsorásasszonynál járt, véletlenül meghallotta amint két fiatalember éppen arról beszél, hogy Aljona Ivanovnát meg kellene ölni. Raszkolnyikov ekkor még elszántabb lett, és végleg eldöntötte hogy végrehajtja a gyilkosságot.

   A nagy esemény után újra előtérbe kerül egy régebbi írása, melyben kifejti az elméletét. Ebben az értekezésben azt állítja, hogy az embereket két csoportba lehet sorolni. Vannak a közönségesek, és a kiváltságosak. Utóbbiak a "kiválasztottak", akiknek a kezükbe kell ragadniuk a hatalmat, és bármit elkövethetnek, ha azt a közjó érdekében teszik; legyen az akármilyen gonosz, kegyetlen dolog, Napóleont hozza fel példaként, ő az, aki a történelemben megszerezte magának a hatalmat, és habár embereket ölt, a jó cél érdekében tette. Raszkolnyikov példaképének tekinti Napóleont, azt hiszi, joga van osztályozni az embereket és megölni azt akit kártékonynak gondol. Igaz, hogy ez az elmélet észérvekkel alátámasztható, viszont a valóság próbáját egyáltalán nem állta ki. Az ember nem tud ekkora teherrel élni a bűntett elkövetése után, lehetetlen hogy egy életen át magában tartsa ezt a szörnyű titkot. Illetve ha sikerül is, nem tud boldog, teljes életet élni. Emellett senkinek nincs joga a másik ember sorsa felől dönteni. Raszkolnyikov elmélete akkor állta volna ki a próbát, ha a gyilkosság után jobban tudott volna uralkodni a viselkedésén, hasznot húzott volna abból amit tett, és ő is és embertársai is boldogabban éltek volna. Ehelyett feladta magát, el kellett fogadnia gyengeségét.

   Mikor Szibériába került, újra megbetegedett és lelkileg is összeroppant. Nem a börtöni életmód törte meg, hanem a felismerés, hogy ő mégsem kiválasztott, nem felsőbbrendű a többi embernél. Valamilyen szinten bűntudatot érzett, de nem a gyilkosság miatt, hanem az miatt hogy gyenge volt. Úgy látja, hogy a börtönben mindegyik rabnak súlyosabb bűne van mint neki. Végül megbékél a büntetéssel és elismeri, hogy a boldogságért meg kell szenvedni. A hosszú évek elviseléséhez pedig Szonya ad neki erőt és reményt.

   Szonyának fontos szerepe van Raszkolnyikov életében. Még ha az író nem is írja le, akkor is érezni lehet, hogy kettejük között valamilyen erős kapcsolat van. Szonya a diák lelki támasza, hozzá fordul, amikor már úgy érzi, senkivel sem tud beszélni. Ő az egyetlen akinek elmondja a titkát. Benne azért bízik meg, mert előtte nem kell szégyenkeznie, mivel a lány köztudottan bűnös életet él és nem ítéli el Raszkolnyikovot. Szonyára nem mondhatjuk hogy romlott erkölcsű lány, mivel akármennyire is bűnös, ő vezette rá a főszereplőt hogy vallja be a bűnét a rendőrségen is. Fontos, hogy nem erőszakkal vette rá Raszkolnyikovot, hanem pusztán a szeretetével. Szibériában is mellette volt és akkor sem veszítette el a türelmét, mikor Raszkolnyikov durván vagy közömbösen bánt vele. Valójában a fogság ideje alatt a legfontosabb a jelenléte, mert nélküle a főhős elveszítené a reményt és az élni akarást.

   A főszereplő akármennyire is bánta hogy feladta magát, nem volt más választása, és erre ő is rájött. Észrevette, hogy a családjával és a barátjával is megromlott a viszonya. Egyetlen megoldásnak látta hogy szakítson az anyjával, mert ha nem teszi, előbb-utóbb elmondja mi nyomja a szívét, és akkor már úgysem fogadnák be. A bűne magányba taszította, elszigetelte őt az emberektől, sehol sem érezte jól magát. Még az öngyilkosság gondolata is felmerült benne, de ahhoz nem volt elég bátorsága.

   A legnagyobb gondot Porfirij vizsgálóbíró okozta, mivel ő kérdezősködött a legtöbbet. A bíró megpróbálta rávezetni Raszkolnyikovot, hogy az eszme amiben hisz, egy eltorzult eszme. Porfirij látszólag igyekezett igazságot tenni, de nem csak kötelességből tette, hanem élvezte is, hogy össze tudja zavarni a gyilkost. Pszichológiáról beszélt neki, oda nem illő dolgokról mesélt, hogy felidegesítse, elbizonytalanítsa a diákot. Megbénította a gondolkodását, már-már elérte hogy a gyilkos mindent bevalljon. Ő ajánlotta fel neki hogy jelentse fel magát, mert akkor enyhébb büntetésre számíthat.

   

2013. október 24., csütörtök

Learn Languages Online!!!

mylanguages.org
livemocha.com

These two pages are absolutely perfect for everyone who wants to learn a foreign leanguage. I tried them. ;) At both pages you can do listening exercises too!

Ez tényleg szerelem...

Az utcákra még sötét éj borul
a ház összes lakója már rég szobáiba vonult
Talán már csak én hallgatózok a csendben
lesem az árnyékokat, félek hogy mindjárt itt a reggel.

Mikor oldalamra pillantok, mosolyra húzódnak ajkaim
meglátom a Boldogságom,
Őt, kitől megválnom fájdalom.
Szívem csordultig lesz szeretettel, úgy mosolygok szép szavain...

Mosolygok szép szavain, melyek nélkül minden fakóbb lenne
Kedvem támad megölelni, s szeretni, nagyon szeretni ma este.
Arcára ezer meg ezer csókot lehelni, szorosan átölelni,
egész éjszaka csak Őt figyelni, békés arcát, annak minden vonását jól eszembe vésni.

 Bár tudom hogy ezt az arcot még milliószor láthatom
Mégsem tudok betelni vele, mindig ízére, illatára szomjazom...

De ha mégis elveszíteném Őt örökre,
akkor is mindig emlékezni fogok ezekre a percekre
mert ilyen szépet elfelejteni nem lehet,
a legnagyobb boldogság az, amikor valaki feltétel nélkül, s viszont szeret.

2013. október 14., hétfő

Az ember, aki generációkat képes megtáncoltatni

-interjú-


Annak apropóján, hogy a Midnight táncegyüttes nemrég ünnepelte fennállásának 30. évfordulóját, az együttes vezetőjét, Terzin Róbertet kérdezem a mögötte álló évekről, a kezdetekről, a nehézségekről, a jelenről, és a klub jövőjéről. 


*Mikor alakult a táncegyüttes? Honnan az ötlet?

 - 1982-ben alakult Adán, az Iparos Szövetkezet tánccsoportja volt. Mivel az akkori Iparos Szövetkezetben sok fiatal dolgozott, Szalai Gizella ötlete volt a táncegyüttes megalapítása. Tulajdonképpen azért alakult meg, hogy szórakoztassa a fiatalokat, kitöltse a szabadidejüket. Az Iparos Szövetkezet támogatta anyagilag, biztosította a ruhákat, a zenei felszerelést, és amire szükség volt. Később, amikor már fellépéseket is vállalt az együttes és közkedveltté vált, akkor a Község is támogatta. Ez volt az első ilyen táncklub a környéken, és az együttes örömére szolgál, hogy azóta Vajdaságszerte több is alakult ennek a mintájára. Kevés formációs táncegyüttes mondhatja el magáról, hogy fennállásának harmincadik évfordulóját ünnepli.



*Milyen volt az első tánciskola?

- A tánciskola arra szolgál, hogy a fiatalokat megtanítsuk alapfokon táncolni, tehát az alap tánckultúrájukat elsajátítsák. Az együttes mindig a feladatának érezte, hogy a fiatalok táncképzéséből kivegye a részét. Az első tánciskolák más hangulatúak voltak, mint a mostaniak – legalábbis azok, amiket én tartottam. Az elejében én csak táncoktató voltam, koreográfiákat készítettem, csak később kezdtem a tánciskolákat vezetni. Az első tánciskola nem sikerült jól, mert annak ellenére, hogy szakmailag tudtuk, hogyan kell vezetni egy tánciskolát, nem tudtunk rendet tartani. Az elsőt nem is tudtuk befejezni, mert nem tudtunk haladni az anyaggal. Ezután kihagytunk egy évet, és a második évben új lappal indultunk - jobban igyekeztünk fegyelmet tartani a fiatalok között.

*Hány fellépésre kerül sor egy évben? Mi számít az eddigi legnagyobb sikernek?

- A táncosaink már évek óta 30-40 alkalommal lépnek közönség elé. 33 koreográfiánk van, amit bármikor el tudunk táncolni. Voltak az együttesnek olyan táncosai, akik nagyon sokáig táncoltak, és különböző versenyeken kimagasló eredményeket értek el. Azonban számunkra a legnagyobb sikernek az számít, hogy már az együttes megalapítása után pár évvel közönség elé tudtunk állni egy önálló másfél- vagy kétórás műsorral.

*Mennyire fárasztó egy táncegyüttes vezetése?

- Egyáltalán nem nevezném fárasztónak. Mivel én a munkahelyemen mással foglalkozom, hobbiként tekintek a táncoktatásra. Kezdetben az én tánctanáromnak segítettem a tánciskola vezetésében, mindig hozzám kerültek azok, akik kicsit le voltak maradva, vagy nem tanulták meg a csoporttal amit kellett. Később pedig már igyekeztem, hogy én tudjam vezetni a tánciskolákat. Koreográfiákat készítettem, és végül már generációkat tanítottam meg táncolni. Azért sem nevezném fárasztónak, mert még ha fáradtan is megyek el egy próbára, a tánc könnyen elfeledteti a problémákat.

*Gondolt-e már arra, hogy abbahagyja?

- Gondolkodtam már rajta, hogy mikor kellene abbahagyni, mert sok jó táncosa volt az együttesnek, de sajnos senki nem vállalkozott még arra, hogy átvegye. Ha segíteni kell, akkor segítenek, de senki nem mutatott még hajlandóságot arra, hogy átvegye a táncegyüttes vezetését.  Úgy érzem, hogy addig még van ötletem, csinálom.

*Már három évtizede foglalkozik fiatalokkal. Mennyire észrevehető a generációk közötti különbség? Most is ugyanolyan könnyedén szót ért a fiatalokkal, mint korábban?

- A generációk között nem látok nagy különbséget. Régen is, és most is vannak, akik igyekeznek, és vannak, akik csak azért járnak, hogy szórakozzanak. Egyedüli különbség talán az, hogy a régebbi táncosok kicsit kitartóbbak voltak, és jobban lehetett rájuk számítani. Habár, ha más együtteseket nézünk, ugyanez mindenhol megfigyelhető.  Az a szerencsénk, hogy a tánc a fiatalok számára egy olyan dolog, amiben örömüket lelik, és aki szereti, az úgyis csinálja, aki pedig nem, az egy-két éven belül lemorzsolódik. Igen, még mindig könnyen szót értek a fiatalokkal, sőt, ahogy öregszem egyre kevesebb a vita. Szeretek velük dolgozni.

*A táncegyüttesnek egyre több fellépése van. Hogyan lehet a közönségnek évről évre újat mutatni?

- Régebben versenyekre is jártam és azt tapasztaltam, hogy ha ugyanazt a fajta táncot kell megnézni sokszor, akkor már harmadszorra nehéz odafigyelni. Hiába nagyon jók a koreográfiák, ha egy idő után nem kötik le az emberek figyelmét. Igyekszem úgy összeállítani a műsorokat, hogy változatosak legyenek. Ne kövesse egymást két hasonló tánc. Arra kell törekedni, hogy minden generáció megtalálja a műsorban a maga számára megfelelőt. A zeneválasztás is nagyon fontos, olyan zeneszámot kell választani, amit ismer a közönség és fülbemászó.

*A fellépések mindig nagy izgalommal járnak, és sok gyakorlás után is előfordul, hogy valami nem tökéletes. Melyek voltak a legemlékezetesebb esetek a fellépéseket illetően?

- Sokszor előfordult már, hogy nem úgy ment le a műsor, ahogy elterveztük. Az egyik fellépésen volt egy foxtrott koreográfiánk, ment a zene, egy ideig figyeltem a táncot, minden rendben volt. Egy pillanatra nem néztem oda, és mire visszanéztem már senki nem volt a helyén. Kénytelen voltam leállítani a zenét. A táncosok meghajoltak és lejöttek a színpadról. Hasonló eset volt, amikor egy vizsgabálon az egyik táncot senki nem azzal a párral fejezte be, akivel kellet volna.  De szerencsére ez nem okozott nagy problémát. A legnagyobb baki, amikor a táncosokról leesik egy ruhadarab. Az egyik fellépésen az egyik fiú véletlenül kilépett a cipőjéből. A közönség is észrevette, és mindenki kíváncsian figyelte, hogyan oldja meg a dolgot. A fiú a következő körben újra belelépett a cipőjébe, és gond nélkül végigtáncolta az egészet. A közönség meg is tapsolta őt ezért.

*Melyik a legtávolabbi hely, ahová meghívás kapott a Midnight?

- Nem csináltunk Európa-szintű utazásokat, de Magyarországon belül több helyen is jártunk már, mint például Győr, Budapest, vagy Dunaújváros. A régi Jugoszlávia területét is bejártuk már. Fontos feladatunknak tartjuk azt, hogy a vajdasági szórványmagyarság területein lévő településekre is eljussunk. Ahol kevés magyar él, ott szívesen látnak minket, mert ilyen stílusú táncegyüttes ritkán jár oda.


* Van-e kapcsolata külföldi tánccsoportokkal?

- Igen, nagyon jó kapcsolatot ápolunk a tiszafüredi Extreme Dance Team-mel. Egyelőre velük tartjuk legközelebbi kapcsolatot, januárban voltak nálunk, és már meg van beszélve, hogy 2013-ban is jönnek a Formációs Táncfesztiválra. Ezen a fesztiválon rajtuk kívül vajdasági táncegyütteseket is vendégül látunk.

A táncegyüttes tehát eredményes éveket hagyott maga mögött, és reméljük, hogy még legalább ennyi év áll előtte. Mert amíg vannak táncos lábú fiatalok, – és azok mindig vannak – addig lesz aki továbbadja a tánc szeretetét.

2013. január 4., péntek

Paulo Coelho idézetek

"Az egyetlen mód arra, hogy helyes döntést hozzunk, 
az, ha tudjuk, melyik a hibás döntés."
A zarándoklat


"Szeretném azt tenni vele, amit ő tett velem. (...) 
A legfontosabb találkozásokat a lelkek előre megbeszélik egymással, amikor a testek még nem is látták egymást."
Tizenegy perc

"Maria szerette volna kimondani, hogy szereti. 
De tudta, hogy ezzel mindent elrontana, megijesztené a férfit, vagy, - ami még rosszabb - talán azt válaszolná, hogy ő is szereti. Maria ezt nem akarta: szerelmének szabadsága éppen abban állt, hogy nem kér, és nem is vár semmit."
Tizenegy perc (178. old.)



"...ha valóban elveszítem, akkor is nyertem egy boldog napot. És ha arra gondolok, milyen szörnyű ez a világ, akkor egyetlen boldog nap is maga a csoda."


"Megtanultam, hogy várni a legnehezebb, és szeretnék hozzászokni, tudni, hogy velem vagy akkor is, amikor nem vagy mellettem."

Coelho: Tizenegy perc - 128. old.

A kis herceg - idézetek:

"Te pillanatnyilag nem vagy számomra más, mint egy ugyanolyan kisfiú, mint a többi száz- meg százezer. És szükségem sincs rád. Ahogyan neked sincs énrám. Számodra én is csak ugyanolyan róka vagyok, mint a többi száz- meg százezer. De ha megszelídítesz, szükségünk lesz egymásra. Egyetlen leszel számomra a világon. És én is egyetlen leszek a te számodra."

"Először leülsz szép, tisztes távolba tőlem, úgy, ott a fűben. Én majd a szemem sarkából nézlek, te pedig nem szólsz semmit. A beszéd csak félreértések forrása. De minden áldott nap egy kicsit közelebb ülhetsz..."

"Jobb lett volna, ha ugyanabban az időben jössz. (...) Ha, teszem azt, délután négykor érkezel, már három órakor elkezdek boldog lenni. Amint halad az idő, egyre boldogabb leszek. Négy órakor már izgulok és nyugtalankodom; felfedezem a boldogság árát! De ha meghatározatlan időben, bármikor jössz, sohasem fogom tudni, melyik órában öltöztessem ünneplőbe a szívemet..."

Dosztojevszkij idézet:

"Ha felállsz a helyedről, elhaladsz mellettem, téged nézlek, téged figyellek; 
ha átsuhog a szobán a ruhád, majd elakad a szívem, ha kimégy a szobából, minden szavadat felidézem, még a hangodat is, ahogy mondtad; 
ezen az éjszakán pedig semmire sem gondoltam, egyre azt hallgattam, 
hogyan lélegzel álmodban, és hogyan fordultál meg kétszer is..."

Egy pár idézet, amit nem árt megjegyezni...


"Szeretnünk kell egymást, különben meghalunk."
Leckék az életről

"Én soha nem lennék öngyilkos. Nem tudnám megtenni, mert kíváncsi vagyok a végére, kíváncsi vagyok, hogy mi történik, mi az én történetem folytatása. Ha öngyilkos lennék, az olyan, mintha a film vége előtt kikapcsolnám a televíziót."
Budapest, retour - 73. old.

"Van egy sárga furgonunk, előttünk az út, és egy csomó lehetőség."
Keith c. film


"Minden bűvésztrükk három részből, más szóval mozzanatból áll. Az első rész neve: ígéret. A bűvész mutat egy közönséges tárgyat, egy pakli kártyát, egy madarat, esetleg egy embert. Megmutatja a tárgyat, talán kéri, hogy vizsgálják meg, győződjenek meg róla, hogy valódi, egyszerű, hétköznapi tárgy, de persze többnyire nem az. A második részt úgy hívják: fordulat. A bűvész fogja a közönséges tárgyat, és valami rendkívülit tesz vele. Keressük a titkot, de nem találjuk. De nem is vagyunk igazán kíváncsiak rá, mert nem a valóságot akarjuk, hanem az illúziót. De még nem tapsolunk, mert az nem elég, ha valami eltűnik. Elő is kell kerülnie. Ezért minden bűvésztrükknek van egy harmadik mozzanata is, a legnehezebb. Úgy hívják: jutalom."
A tökélete trükk c. film



"A rossz szándékkal mondott igazság többet árt, mint bármely hazugság."
kínai közmondás

"Az összetűzés mindig a második szóval kezdődik."
japán közmondás

Amor tussisque non celatur.
(A szerelmet és  köhögést nem lehet elrejteni.)

"Ha nem lehet úgy, ahogy akarom, akkor úgy akarom, ahogy lehet."


"Az beszél többet, aki kevesebbet érez."
Jane Austen: Büszkeség és balítélet (Mr. Darcy)

Eredet - idézet


"Vársz egy vonatra. 
Egy vonatra, ami elvisz messze. 
Reméled, hogy oda visz, ahova akarod. 
Nem tudhatod biztosan, de nem is fontos. 
Miért nem fontos? 
Mert ott is együtt leszünk."